НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА ПРОДУКТИТЕ НА SENI
Широка гама абсорбиращи продукти за хора, които се нуждаят от сигурна защита.
Вижте продуктите24.11.2020
„Нищо не състарява човек така бързо, както постоянната мисъл за това, че той остарява” Георг Кристоф Лихтенберг.
Старостта се определя, като есента на живота, втора младост, златен век на живота или трета възраст. Това е последния, неизбежен етап от живота, който се изживява от всеки, чийто живот не е трагично прекъснат през младостта. Това е период от време, през който преминават много различни хора, по различен начин – нюансите на старостта са толкова много, колкото човешките истории.
Старостта е крайния резултат от стареенето. Това е непрекъснат процес, който протича от момента на раждане на човека. Продължителноста му зависи от генетичните фактори, както и от начините и условията на живот на даденото лице.
Световната Здравна Организация разделя старостта на 3 етапа:
Следващите етапи се характеризират със задълбочаване на признаците на стареене - физиологични (телесни) и психични:
Данните на Националният статистически институт за 2009 г. показват, че почти 16,4% от хората в Полша, са на пенсионна възраст (60 + години за жени и 65 +за мъже) – това са над 6 милиона души. Голям процент от хората са на възраст 80 + – повече от 1,2 милиона.
В момента жените в България се пенсионират три години по-рано, а идеята е след плавното вдигане на пенсионната възраст с по четири месеца на година, което започна от началото на 2012г., разликата да се стопи на 2 години. Предвижда се мъжете да се пенсионират на 65 г. при 63 г. и 4 месеца в момента, а жените – на 63 г. при 60 г. и 4 месеца сега. Това са приблизително 2 милиона души от 60 годишна възраст нагоре. Сега мъжете излизат в заслужен отдих на 63 г. и 4 месеца, а жените – на 60 г. и 4 месеца. Според официални данни на НСИ прогнозното население на България през 2060 г. ще бъде около 5,3 милиона души. Хората в продуктивна възраст между 20 и 40 години през 2060 се очаква да бъдат около 1,3 милиона души, между 40 и 60 години – около 1 милион души и от 60 годишна възраст нагоре – приблизително 2 милиона души. Тези данни ясно показват, че пирамидалната структура на населението се обръща и приблизително на двама пенсионери през 2060 г. ще се пада по един работещ.
Как се възприемат възрастните хора?
Начина на възприемане на старостта, се обуславя от много фактори. Хората я възприемат по един начин, когато са млади и на средна възраст и по друг, когато са в напреднала възраст. Границите на старостта са плавни.
Според проучването, проведено през 2008г., от вестник “Газета Виборча” на въпроса, кога започва старостта, анкетираните отговорили, че възрастовата граница на старостта при жените е около 60,4 години, а при мъжете около 62,5 години. Често хората в тази възраст се чувстват млади и са далече от мисълта, да се определят, като стари, така че социалната възрастовата граница се измества.
Кого възприемаме за стар, игнорирайки реалната възраст? – Човек, който е загубил своята активност и жизненост и са очевидни физическите му признаци на стареене.
Старостта е свързана с много стереотипи. Те оказват влияние, върху възприятието ни за възрастните хора. Заради, сега преобладаващия “култ към младежта“, често по-възрастните хора са маргинализирани - както в професионалния, така и в обществения живот. От друга страна е подходът, характерен с доброта и уважение към старостта.
Старостта, като етап от живота, има много предимства. Това е време, когато започва “втора младост“. Вижте какви са плюсовете на златната възраст на живота:
Някои хора попитани, от какво се страхуват най-много, ще отговорят - от старостта. Какво кара хората, да не желаят да мислят за остаряването?:
Най – често със старостта се срещаме в семейството. Не винаги, обаче знаем, как да се отнасяме и постъпваме с възрастните хора, за да не нараним чувствата им.
Широка гама абсорбиращи продукти за хора, които се нуждаят от сигурна защита.
Вижте продуктитеДобре подбраният продукт означава както комфорт за пациента, така и по-малък риск от появата на сериозни декубитални рани, както и по-малко усилия за болногледача. Изберете продукт с наша помощ.
Изберете продуктИзборът на правилния продукт е много важен. Затова ние използваме този лесен инструмент наречен "Диагностика".
Изберете размер