Ако поемете грижа заблизък човек, който се нуждае от постоянни грижи, трябва да се съобразявате с факта, че щевъздействате на редица емоции – както на болния, така и на близките. Това са нееднократно силни и екстремни емоции, често водещи до промени в настроението.
Болногледач (Придружител) |
Болен |
|
|
Докато болния се съсредоточава върху своите чувства, придружителя трябва да се погрижи за това, как да се чувства болния и самият той.
Отървете се от вашите стереотипи свързани с инвалидността, болестите и уврежданията, Това не е лесна задача, но само чрез пречупване на бариерите, поставени от личните ви убеждения, може да “свалите магията” на това, с което се срещате. Благодарение на пречистването на ума от тях, ще избегнете на сила да правите болния щастлив и да му предлагате решения, които са правилни за Вас в дадена ситуация. На Вас, също така, ще Ви бъде по-лесно да сте обективни и да не подхождате към болния, като към неодушевен предмет.
Преодолейте срама, свързан с физиологията на другия човек. Помогнете на болния съшо да преодолее този срам. Това е много труден въпрос, който изисква много деликатност. Дали помагате само в ежедневната хигиена или правите целия тоалет на болния, запомнете едно нещо, че той изпитва неудобство, да показва голото си осакатено тяло. Бъдете внимателни със жестовете и думите си.
Научете се да бъдете състрадателен – помислете за това, как може да се чувства болния, какво преживява и се опитайте да го разберете. Помислете, какви ще бъдат Вашите чувства в такава ситуация и какво трябва да се направи, тези емоции да бъдат максимално положителни. Слушайте и наблюдавайте лицето за което се грижите-всеки човек се нуждае от различни грижи, опитайте се да му гарантирате това, от което той се нуждае.
Подгответе се за различни настроения – ваши и на болния. Осъзнайте, че имате право да изпитвате различни емоции, но се опитвайте да го правите съзнателно. Положителните емоции използвайте в изграждането на взаимоотношенията, взаимното доверие и подобряването на мотивацията.
За отрицателните емоции търсете безопасни решения:
Никога не бъдете надменни пред болния, когато сте негов придружител. Не забравяйте, че за него, това е унизителен и неприятен факт и има чувството, че е зависим от някого. Вашето предимство използвайте разумно в полза на болния – мотивирайте го да действа, предавайте му положителна енергия.
Не използвайте никакво насилие – нито физическо, нито словесно. Използването на насилие, показва вашата безпомощност, като взаимно се наранявате.
Бъдете настоятелни – зачитайте правата на болния, но имайте и самоуважение. Не правете всичко вместо болния, особено, ако състоянието му позволява да извършва ежедневните си дейности. Вижте какво удовлетворение може да му даде самостоятелността.
Не забравяйте, че с един жест, може да се изрази повече, отколкото с няколко думи. Успокойте Вашите нервии утешете страданието на болния чрез докосване, разбиране с поглед или усмивка. Такива моменти успокояват, дават почивка и подобряват самочувствието.
Следвайте лесните правила, за да избягате негативните реакции на болния:
Добрия болногледач (придружител) е този, който е отпочинал. Трябва от време на време, да заредите батериите и да се откъснете от ежедневните грижи. Опитайте се така да си организирате времето, за да имате няколко часа лично време през седмицата и да реализирате собствените си нужди. Не се изолирайте от хората, не се отказвайте от социалния живот, от среща с приятели.
Не се страхувайте да поискате помощ. Ако няма кой да Ви замести, използвайте някой друг. Може би в района има организации, които биха Ви помогнали – някои от тях имат специални доброволци или професионални болногледачи (придружители), които можете да наемете по часово. Не се опитвайте да вършите всичко сами – това може да е свръх Вашите сили.
Можете да използвате помощта напсихолог – ако не се спрявате с емоциите си-обективния поглед на някой отвън и професионалното му мнение, може да промени вашата нагласа и да ви помогне в новата ситуация, за да овладеете емоциите си. Разговорът със свещеник,често помага на вярващите хора. Има редица сдружения, както и групи за подкрепа, които ще Ви помогнат в преодоляването на трудния период.
Погрижете се затялото си – грижите за болния отнемат много енергия, за това е хубаво да се правят упражнения за укрепване на тялото. Обърнете специално внимание на вашия гръб, особено, когато всеки ден многократно трябва да местите болния. Опитвайте се, да си почивате повече и да релаксирате, чрез използване на различни техники. Музиката носи положителни емоции и лекува както вас, така и болния. Тя носи спокойствие на ума и подобрява настроението.
Помислете за плюсовете и минусите, ако стоите пред решението да прехвърлите болния в специализирана институция за грижи – социален дом, хоспис или старчески дом. Понякога това е най-доброто решение за всички, така, че не се обвинявайте, ако решите, че с болния трябва да се занимава специализиран социален център. Опитайте се, да не се чувства изоставен – посещавайте го и му повдигайте духа, възможно по-често. Разберете, как да си подсигурите комфорт при грижите.